Rekordy a kuriozitySoutok vod planety Země

Staňte se součástí rekordu

Máte u vás horskou říčku, rybník plný kaprů, přehradu jako hrom nebo studánku jen tak pro radost? Pokořili jste divokou peřej nebo horské sedlo? Cestujete nebo se chystáte na dovolenou? Přemýšleli jste někdy nad tím, co všechno pro nás „obyčejná“ voda znamená ? Pokud ano, nabízíme vám možnost zúčastnit se recesně-filozoficko-ekologického rekordu Soutok vod planety Země. Přivezte nebo pošlete do expozice Muzea rekordů a kuriozit vzorek vody z místa, které vás zaujalo, a my ji poté zaarchivujeme společně s ostatními vodami. Na váš vzorek prosím napište zdroj vody (název řeky, studánky, ledovce, oceánu, …), místo a datum odběru, Vaše jméno nebo název organizace a popřípadě emailovou adresu. Cestujete-li jen s batohem na zádech a máte málo místa, můžete přibývající vzorky slévat do jedné lahve a předat nám poté tuto lahvičku se seznamem vod, které obsahuje. Při vhodných příležitostech jsou potom archivní vzorky obřím trychtýřem vlévány do pelhřimovské říčky Bělá, která se postupně stává velepotokem s nejpestřejším počtem přítoků na světě. Celý pokus by kromě zábavy měl být i podnětem k zamyšlení o vztahu naší civilizace k životnímu prostředí. Přejeme vám příjemné chvíle při vašich hrátkách s vodou a těšíme se na vás. V současné chvíli evidujeme v soutoku 843 vzorků ze 74 zemí.

 

 

 Seznam zemí:

Albánie, Alžír, Austrálie, Bahrain, Barma (Myanmar), Belgie, Brazílie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Čína, Dánsko (autonomní ostrov Grónsko), Egypt, Etiopie, Estonsko, Finsko, Francie, Guatemala, Holandsko, Hongkong, Chorvatsko, Indie, Indonésie, Itálie, Island, Izrael, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kanada, Katar (Quatar), Korea Jižní, Kosovo – autonomní oblast, Kostarika, Kuba, Kypr (severní – Severokyperská turecká republika), Liechtensteinské knížectví, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Maroko, Mexiko, Německo, Nepál, Norsko + Norsko – Špicberky, Nový Zéland, Omán, Peru, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Řecko, Salvador (El Salvador), Slovensko, Slovinsko, Spojené arabské emiráty, Španělsko, Srí Lanka, Švédsko, Švýcarsko, Tanzánie, Tunisko, Turecko, Uganda, Uzbekistán, USA, Velká Británie, Venezuela, Vietnam.

Fotogalerie :

 Nosič s barelem na vodu – slouží jako rodinné zásobárny v podhůří Himaláje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z vrcholu bájné hory Ararat přivezl kus ledovce Bobo Petrů.

 

Sádhuové na břehu Gangy (Rišikeš). Z indického putování Luďka Jedličky a Pepína Vaňka.

 

Jeden ze vzorků přivezli ze své cesty do vyprahlého Ománu Vráťa Kratochvíl a Lenka Šmídová.

Další nabrali na ostrůvku Pulau Rusbasbedar (Papua).


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z Hongkongu se vrátil bublinový mág Matěj Kodeš. Nezapomněl nabrat vodu pro pelhřimovskou sbírku, ale hlavně se mu při tamních exhibicích podařilo vytvořit hned 2 světové rekordy ve vytváření bublinových řetězců. Jako jeden z mála světových bublinářů specializuje též na “hands-only-bubbling”, což jsou triky předváděné pouze za pomoci rukou. Mezi nejnáročnější kousky se řadí řetěz, tvořený pouze foukáním mezi palec a ukazováček a napojováním takto vytvořených bublin vedle sebe. Matějovi se tímto způsobem podařilo napojit 14 bublin.

 

 

 

 

krab

Další voda přicestovala z indického městečka Digha, od legračních zvědavých krabíků. Mrkněte na video.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Vodu z největší hloubky (cca 50 m) nabrali při potápění na Bali Luboš a Filip Rafajovi.

 

 

 Guatemala, pyramidy Tikal, Martin a Iveta Dufkovi.

 

Voda z bájné Atlantidy

Thera - nebo AtlantidaZajímavým vzorkem je voda ze souostroví Santorini, které je zbytkem prastarého ostrova Théra. Ten byl zhruba v 17. století před naším letopočtem zničen patrně nejsilnějším sopečným výbuchem v historii lidstva. Théra se tak pravděpodobně stala zdrojem pověstí o zaniklém světadíle  – bájné Atlantidě, kterou smetlo moře do svých hlubin. 

 

 

 

 

 

Od sběratele mostů

mosty - největší sbírkaDalší vodu přivezl vlastník největší české sbírky pohlednic mostů – pan Vít Ryšánek (73 let), který dokázal shromáždit 8382 pohledů z více než 80 zemí světa. Nejstarší pocházejí z 90. let 19. stol. a kolekce zahrnuje i některá kuriózní zobrazení : hořící most (ve Švýcarsku), padající most (v Kanadě), most stržený lodí (ve Švédsku), most mezi světadíly (v Istanbulu), nejdelší most na světě (v USA), či most o třech koncích v Budapešti.

 

 

 

 

 

 

 

Slaný pramen Jimica (Indonésie, Papua)


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gháty ve Varanasí (řeka Ganga, Indie)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svou stránku má pokus přímo v  České knize rekordů :

Obří trychtýř naleznete na zahradě pelhřimovské expozice Zlaté české ručičky (otevřeno denně 9-17 hodin).

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress