Rekordy a kuriozityAktuálně

 

1aDo pelhřimovského muzea rekordů doputoval obří příbor! Skládá se z 249 cm dlouhé vidličky, nože o délce 260 cm a váží téměř 60 kilogramů. Vyrobili jej šikovní mistři ve společnosti Pacovské strojírny a předal nám ho přímo pan generální ředitel Ing. Ludvík Ješátko. Děkujeme! Přijďte se na něj podívat – v muzeu rekordů máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin a těšíme se na vás !

 

 

 

 

 

Déšť nedéšť  – v muzeu máme otevřeno každý den

Image00036Děkujeme všem, kdož svou jarní návštěvou poctili pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit. Máme radost, že se vám u nás líbí! A přidáváme jednu pozitivní zprávu – i když venku prší, u nás nezmoknete ! Máme dvě kryté expozice, vzdálené od sebe pouhých 500 metrů. A kdyby hlásili deště převeliké, necháme si vyrobit pořádnej deštník ! Podobný, jaký jsme objevili na výletě do spřáteleného francouzského městečka Rebenacq. Na stovky maxi i miniexponátů se můžete do Pelhřimova přijít podívat kdykoliv. Máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin a těšíme se na vás.

 

Velikonoce v muzeu

Krásným velikonočním exponátem pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit jsou kraslice z vajíček papoušků andulek. Jarmila Brhlíková vytvořila 15 mm vysokou kraslici malovanou modrotiskem. Větší, 2 cm vysoké vajíčko, dokázala ozdobit vyvrtáním 25 dírek. Šárka Libjaková zkrášlila sadu kraslic voskovým reliéfem s tradičními lidovými motivy – nejmenší z nich je vysoká 18,5 mm. V muzeu rekordů a kuriozit máme samozřejmě otevřeno i přes Velikonoce a pokochat se u nás můžete kraslicí pštrosí i jiřiččí, kraslicemi stvořenými cechem drátenickým i největším velikonočním vejcem keramickým. Pokud by vám to snad bylo málo, najdete u nás i nejdelší českou pomlázku – měří 583 centimetrů. Pro všechny výletníky jsme připravili malý dárek – ke každé vstupence zakoupené u nás v muzeu dostanete časopis ZDARMA! Máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin a těšíme se na vás.

 

 

Dřevěné kolo! Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit leží na křižovatce cyklostezek a cyklisté u nás bez problémů sejmout0032zaparkují na rozlehlé zahradě expozice Zlaté české ručičky. Ludovít Lénárt z Matúškova (Slovensko) do Pelhřimova přicestoval s funkčním jízdním kolem vyrobeným kompletně ze dřeva. A protože se mu v muzeu líbilo, kolo nám v něm zanechal. Zajímavostí je, že původně bylo vyrobeno pro účely vesnického masopustu – mezi řidítky stál demižón se slivovičkou, kolem něj na dřevěných pacičkách štamprlátka, pan Lénárt šlapal v průvodu a zvesela naléval maskám. Přijeďte se na dřevěný bicykl podívat – máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.

 

 

 

 

 

květ ibišek I_Změnit velikostOslavte Mezinárodní den žen v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit! 8. března bude každá vstupenka do muzea rekordů fungovat zároveň jako poukázka na 30% slevu v květinářství Plantica, které znovu otevřelo své voňavé prostory v bezprostřední blízkosti našeho muzea. Využijte možnosti prohlédnout si stovky neobvyklých exponátů a ještě potěšit svou manželku, maminku či přítelkyni ! Máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin a těšíme se na vás. Ve svých archivech evidujeme samozřejmě i nejrůznější květinové rekordy – podívejte se například na největší ibišek : Marie Kastnerová z Prahy vypěstovala 5 ibišků z nichž každý vykvetl více než 150 květy. Největší květ odrůdy Winter hardy Newbiscus XXL Mauvelous dosáhl průměru 30 cm.

 

 

 

Ke každé vstupence časopis ZDARMA! Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov má otevřeno každý den od 9 do tank17 hodin. Pro výletníky na jarních prázdninách jsme připravili dárek – ke každé vstupence dostanou zdarma časopis (platí do vyčerpání zásob). Časopis může i za jeden z největších exponátů našeho muzea – mega model ruského tanku T34 byl vyroben podle papírové vystřihovánky z ABC. Podívejte se, jak vznikal a přijeďte se na něj (a stovky dalších kuriozit) do Pelhřimova podívat.

 

 

 

 

 

 

 

 

Doba ledová je prostě doba ledová! Když k nám v květnu na zahradu Muzea rekordů a kuriozit doputoval mamut v zimě_Změnit velikostčtyřmetrový mamut, možná mu pak přes léto bylo trochu vedro. Zato teď je to ten správnej ICE AGE ! A Mannymu se u nás fakt líbí… Zvládl dokonce i skok přes plot a vy se na něj můžete do Pelhřimova přijet podívat – máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.

 

 

 

 


Z celého srdce vám přejeme krásný vstup do roku 2017. Vaše Muzeum rekordů a kuriozit.

 

 

 


 

Betlémy – fotovýstava

nejmensi-vyrezavany-betlemPro radost a potěchu jsme pro vás v pelhřimovském Muzeu kuriozit připravili fotovýstavu rekordních betlémů. Některé byly úplně malinké, jiné mega obrovské. Některé trvale vystavujeme, jiné již dávno zanikly. Věděli jste, že existuje betlém námořnický, vodní a dokonce i podvodní ? Na fotky betlémů i stovky dalších exponátů můžete přijít podívat do našich dvou expozic – vánoční otevírací dobu naleznete zde Navíc ke každé zakoupené vstupence dostanete zdarma vánoční dárek – volnou dětskou vstupenku do ZOO Jihlava.

 

 


 

Nadělujeme dárky !

komba-usata-a_zmenit-velikostKe každé vstupence zakoupené u nás dostanete volnou dětskou vstupenku do ZOO Jihlava (platí do vyčerpání zásob). Jihlavští zoologové se mohou pochlubit spoustou světově ojedinělých chovatelských úspěchů. Povedlo se jim například přivést na svět už 19 mláďat kriticky ohrožených sněžných levhartů. Svými výkony se zapsali i do nového vydání České knihy rekordů a my v Pelhřimově jsme rádi, že s nimi můžeme dlouhodobě spolupracovat. Na fotce vidíte kombu ušatou – tyto noční poloopice jsou velice aktivní a díky velikánským očím a uším i moc roztomilé. Ozývají se hlasem připomínajícím malé mimino (odtud jejich anglický název Bushbaby). Neváhejte tedy a podívejte se o Vánocích do dvou atraktivních turistických cílů, které jsou vzdáleny jen 30 minut jízdy autem. 


Dárek pro Pelhřimáky!

Sháníte malý “pelhřimovský” dárek? Pro muzeum rekordů a kuriozit se nám podařilo získat sadu pelhrimov-za-starych-casukolorovaných leptů dle kresby V.Juhna – je to hezký obrázek (velikosti A3), jak vypadal Pelhřimov za starých časů. Budeme je prodávat za 40,-Kč v obou expozicích muzea, nabídka platí do vyprodání zásob.

 


 

V muzeu rekordů si můžete předvánočně malovat se Čtyřlístkem

omalovanky_zmenit-velikostV létě uspořádal časopis Čtyřlístek pro návštěvníky Olympijského parku Rio Lipno úspěšný pokus o vytvoření největších českých omalovánek. V průběhu 17 dnů vybarvilo 1846 dospělých a 2823 dětí 240 metrů dlouhou roli papíru se čtvercovými obrázky o šířce 38,5 cm, předtištěnými z titulních stran časopisu (viz foto). Nyní jsme část obřích omalovánek vystavili v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit, doplnili je malovacím koutkem a maketou čtyřlístkovských hrdinů. Pokud tedy nevíte, kam se s dětmi vypravit na předvánoční výlet, přijďte se do Pelhřimova vyfotit s Fifinkou, Pinďou, Bobíkem a Myšpulínem. Vybarvěte si svůj vlastní obrázek a pošlete fotku svým kamarádům!


Pozdravte čepicí !

Že nám do pelhřimovského Muzea rekordů vyrobili ve firmě PLETEX dva metry vysokou čepici, pod kterou se vešlo 25 dětí, jsme už psali. Že jsme si u nich objednali i výrobu limitované edice čepic Dobrý den, jsme psali též. Jak vidíte na fotce, čepičku rád využil i jeden z nejsilnějších mužů České republiky Jiří Žaloudek – právě holýma rukama trhá několikasetstránkový telefonní seznam. Sháníte-li tedy nějaký netradiční vánoční dárek, neváhejte a přijďte si pro něj do Muzea rekordů. Čepice vás nejen krásně zahřeje, ale ještě navíc každého už na dálku pozdraví a popřeje mu dobrý den. Máme otevřeno denně od 9 do 17 hodin a těšíme se na vás!


Největší pletená čepice

OLYMPUS DIGITAL CAMERADo podzimních plískanic by se měl člověk vybavit pořádnou čepicí. Jednu takovou máme i v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit. Je 2 metry vysoká, má průměr 150 cm a váží 5 kg – při zkoušce se pod ní vešlo 25 dětí. Vyrobili jí pracovníci firmy PLETEX a vzhledem k výborné kvalitě jejich výrobků jsme si u nich objednali i výrobu limitované edice čepic Dobrý den. Můžete si je u nás v muzeu zakoupit (máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin). Blahopřejeme rodinnému klanu Kollmannů k dobré práci a děkujeme za spolupráci :o)

 

 


 

Máme otevřeno každý den !

Množí se nám dotazy, zda Muzeum rekordů a kuriozit bude otevřeno i v den státního svátku 17. listopadu. Samozřejmě budeme fungovat, otevřeno máme od 9 do 17 hodin a navíc pro vás připravujeme tématickou minivýstavu Studenti (si) vyhráli. Víte například, že 30 studentů ze SPŠ Jihlava společně s třídní učitelkou anejvetsi-maturitni-tablo-umistene-na-kloubovem-autobuse-1_zmenit-velikostMarkétou Šímovou vytvořilo své maturitní tablo na kloubovém autobusu Karosa (délka 17,59 m, výška 3,165 m). Každý ze studentů měl fotografii v okně autobusu a paní třídní učitelka seděla za pomyslným volantem. Takže neváhejte, sedněte do autobusu nebo za volant a přijeďte se do Pelhřimova podívat.


Potrénovali jsme na celorepublikový rekord !

muzeum-s-vlajkouV den státního svátku 28. října (Den vzniku samostatného československého státu) jsme samozřejmě Muzeum rekordů a kuriozit vyzdobili státní vlajkou. Krásně mu slušela a zároveň jsme si tím vyzkoušeli, jak to bude vypadat za rok. Agentura Dobrý den Pelhřimov společně s Klubem českých turistů, Jihočeským pohádkovým královstvím a dalšími spolupracujícími subjekty totiž připravuje na 28. října 2018 celorepublikový pokus o zápis do České knihy rekordů – pokus o nejpočetnější vyvěšení vlajek v Čechách. Zapište si to do svých deníčků, mobilů a počítačů a zapojte se příští rok též ! Do Pelhřimova se ovšem můžete vypravit už letos – máme otevřeno denně od 9 do 17 hodin a těšíme se na vás!


 Sháníte pořádnou halloweenskou dýni ?

V archivech pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit jich evidujeme OLYMPUS DIGITAL CAMERAhned 1023 na jednom místě ! Právě tolik jich vyřezali šikovní návštěvníci Dýňobraní ve Valtickém Podzemí a zapsali se tím do České knihy rekordů. Zdravíme z Pelhřimova na jižní Moravu a gratulujeme jim ke krásnému výkonu (celkem zpracovali více než 5 tun dýní, vydlabaný materiál byla navíc poskytnut jako potrava pro zvířata v ZOO). Jestli si svoji dýni už nestíháte vyřezat, pošlete svým kamarádům alespoň fotku některého z jejich rekordních výtvorů. A pokud byste se při svých strašidelných toulkách chtěli do muzea rekordů přijít podívat, máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin a těšíme se na vás.

 


 

Tak nám zabili Ferdinanda ! Touhle větou začíná zřejmě nejznámější český román Osudy dobrého vojáka Švejka. Zabití Františka Ferdinanda d´Este vedlo k rozpoutání první světové války, v jejímž víru skončila dlouhá éra C.K. mocnářství a zrodila se Československá republika. Co o překotných událostech psal tehdejší tisk ? Čím se lidé na jeho stránkách bavili a čeho se obávali ? Díky spolupráci se sběratelem “starých novin” RNDr. Miroslavem Bouškou se nám v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit podařilo uspořádat výstavu, na které se to dočtete (do 31.10.). Máme otevřeno denně od 9 do 17 hodin a těšíme se na vaši návštěvu.

 

 


 

skenovani0055_zmenit-velikostDo Soutoku vod planety Země (největší sbírka českých i světových vod, kterou pomáhají budovat návštěvníci a příznivci Muzea rekordů a kuriozit) přibyly další vody z rakouských Alp. Soutok v tuto chvíli obsahuje 843 vzorků ze 74 zemí. Pokud při svých cestách narazíte na zajímavou vodu, můžete do něho přispět i Vy. Chceš-li se zapojit, mrkni sem  Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit je otevřeno každý den od 9 do 17hodin – přijeďte se podívat.


Siláci v muzeu

Železný Zekon patří k dlouholetým spolupracovníkům pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. Ku poctě svého předchůdce – legendárního siláka Franty Kocourka, nám z pásoviny o tloušťce 5 mm naohýbal do expozice železného “kolibříka” (ohýbání železných tyčí a pásovin patřilo do běžného repertoáru Franty Kocourka). Děkujeme Zdendovi za železného ptáčka i za letité přátelství. Siláckých výkonů (a jejich výsledků) uvidíte v Muzeu rekordů hned několik desítek. Přijeďte se na ně a na stovky dalších exponátů podívat, máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.

 


Muzeum rekordů a kuriozit u Karla Gotta (18.8.)

Zpěvák Karel Gott dnes vstoupil do Rekordmanské síně slávy. Certifikát za největší počet cen popularity v české historii mu dnes osobně předali v jeho domě představitelé Agentury Dobrý den z Pelhřimova, která přes 20 let spravuje české rekordy. Spolu s ním Karel Gott obdržel i cenu v podobě tančící lahve, kterou si umístil na klavír mezi své vystavené hudební ceny. ČTK to řekl Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den. “Karel Gott si v průběhu své pěvecké kariéry získal uznání napříč generacemi a stal se tak mužem číslo 1 české populární hudby, ale i velmi respektovanou osobností,” píše se na certifikátu, který byl sedmasedmdesátiletému zpěvákovi udělen. Během pěvecké dráhy nazpíval desítky velkých hitů, vydal zhruba tři stovky alb a na kontě má desítky milionů prodaných desek, za něž se stal držitelem dvaceti Zlatých desek, několika platinových, dvouplatinových a multiplatinových a v roce 1992 převzal od Supraphonu i diamantovou desku. Loni po čtyřicáté zvítězil v anketě Český (dříve Zlatý) slavík o nejpopulárnějšího zpěváka. Podle Karla Gotta je jakékoliv lidské snažení především o vůli chtít a jít si za svým. Nevylučuje, že by mohl získat i dalšího slavíka, řekl ČTK Marek. Radost podle něj projevil Gott i nad dnešním oceněním, které bere jako poctu dostat se do rodiny rekordmanů. V rekordmanské síni slávy se zpěvák postavil po bok například cestovatelských legend Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, atletů Emila a Dany Zátopkových, rychlobruslařky Martiny Sáblíkové nebo prvního českého dráteníka Petra Musila a Tomáše Kordy, který vytvořil desítky unikátních exponátů ze sirek. Smyslem práce agentury je podle jejích zástupců upozorňovat i na lidi, kteří něco dokázali, aniž jsou “vidět v médiích”. Na druhou stranu zástupci agentury byli poctěni dnešním setkáním s panem Gottem. Tvrdí, že to bylo ojedinělé a krásné setkání s mužem, který mnoho dokázal.


Čtyřlístek již podruhé zapsán do archivu Muzea rekordů a kuriozit !

S velkou radostí jsme v roce 2015 do databanky pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit zapsali kreslené postavičky, které nás (a houfy dalších čtenářů) provázely celým dětstvím. Časopis Čtyřlístek je v rámci České republiky nejdéle vycházejícím dětským komiksem – první číslo spatřilo světlo světa 15. května 1969. Od té doby jeho čtyři hlavní hrdinové (vynálezce Myšpulín, jedlík a silák Bobík, kuchařka Fifinka a strašpytel Pinďa) potěšili milióny dětí – Čtyřlístek je vydáván v nákladu 53 000 výtisků, v počtu 20 čísel ročně, v roce 2015 vyšlo již 600. číslo. V roce 2016 vznikají ve stánku Čtyřlístku v Olympijském parku Rio-Lipno nejdelší české omalovánky – k 17. srpnu dosáhla jejich délka 201 metrů a vybarvovalo je celkem 3400 lidí ! Gratulujeme všem tvůrcům, děkujeme jim a zdravíme z Pelhřimova do Třeskoprsk ! Vybarvování omalovánek na Lipně trvá až do neděle 21.8. Na výlet do Muzea rekordů a kuriozit se můžete vypravit kterýkoli den od 9 do 17 hodin.

 


 

Největší českou konvičku na čaj najdete na zahradě expozice Zlaté české ručičky v Pelhřimově. Z nerezového plechu jí vyrobili šikovní fachmani ve firmě Neza, má objem 640 litrů a při výjimečných příležitostech v ní vaříme. Můžete se s ní přijet vyfotografovat – a při tom se podívat i na stovky dalších kuriozních předmětů – máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.

 

 

 

 

 

Světové unikáty ze sirek

Tomáš Korda z Vrchlabí vyrobil ze zápalek a zápalkových hlaviček více než 100 předmětů – na funkční kytary, housle a mandolíny, vázy, obrazy a dokonce i loď a dalekohled přitom spotřeboval 571 871 sirek a 248 344 hlaviček. Světově ojedinělou kolekci, jejíž vytvoření zabralo autorovi více než 40 let života (63 310 hodin, tj. 7 let 2 měsíce 22 dnů a 22 hodin čistého času práce), naleznete vystavenou v celoročně otevřeném Muzeu rekordů a kuriozit Pelhřimov. Uvidíte například Japonskou vázu (4324 hodin práce, 40 584 sirek). Autor na ní ztvárnil posvátnou horu Fudžijamu, budhistickou pagodu zámku Himedži, šintoistickou bránu chrámu slunce na ostrově Mijakžima, gejši ve slavnostních kimonech a další tradiční japonské prvky. Je to jediný exponát, u něhož se dochovaly fotografie z průběhu výroby.

Zapojte se do rekordní sbírky vod

Do pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit přiteklo již 840 vzorků vody ze 74 zemí. Kanadou a Peru na západní straně mapy světa počínaje, Čínou a Japonskem na výhodní straně konče. Od polárních Špicberk a Finska na severu, po Jihoafrickou republiku na jihu. V archivu Agentury Dobrý den se potkaly vody bájného města Inků Machu Picchu s vodami neméně bájné hory Ararat, ledovec z nejvyšší norské hory Galdhoppigen se smísil s legendárními řekami Eufrat, Tigris a Ganga a albánské minerální prameny se smíchaly s vodami jedné z posledních bašt socialismu – ostrova Kuby. Mezi nejexotičtější patří vody ze států Bahrain a Katar, nejvzdálenější vzorek přicestoval z Velkého bariérového útesu u Nového Zélandu. „Nejhlubší“ vodu nabral při potápění na Bali z hloubky 50 metrů Luboš Rafaj, zřejmě „nejvyšší“ voda pochází z afrického Kilimandžára. Hojně zastoupeny jsou samozřejmě též vody z České republiky. Sbírku obohatila i voda z mayských pyramid, sídla jeho Svatosti Dalajlámy v podhůří Himaláje a těžko přístupné Barmy (Myanmaru). Lotyšskou vodu doručil do muzea rekordů dokonce osobně konzul této pobaltské republiky. Chceš-li se zapojit, mrkni sem  

Zámek jako z pohádky

Jana Dostálová, studentka Střední školy gastronomie a služeb Nová Paka, vytvořila kopii francouzského zámku Chaumont stojícího v údolí řeky Loira. Při výrobě objektu, který má 50 cm na výšku a plošný rozměr 86 x 86 cm, použila 25 kg bílého fondánu a 3,6 kg čokolády, z níž bylo kromě jiného zhotoveno i několik set miniaturních šindelů pokrývajících střechu zámku. Ten získal zlatou medaili na světové gastronomické olympiádě IKA 2008 v Erfurtu a poté byl předán do expozice Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov. Přijďte se na něj podívat – máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.

Těžký retro – vodní běžecké lyže

Jako zjevení musel v roce 1975 působit na hladině Brněnské přehrady konstruktér prvních českých výřezmultifunkčních vodních lyží Jiří Flemmr. Dle jeho návrhu je vyrobili ve Šmeralových závodech a měly vícero použití – podle potřeby se daly přeměnit na šlapadlo nebo plachetnici. Vodní chodec čas od času komplikoval život parníkům, které musely dodržovat předepsané trasy a vodolyžař se jim nedokázal vždy rychle a bezpečně vyhnout. Údajně tedy pro něj musel být vytvořen jízdní řád a vyhrazené místo, kde se mohl pohybovat. Poté na dlouhou dobu upadly v zapomnění a teprve v roce 2007 byly (z popudu manželky pana Flemmra) na základě dobových fotografií a výpovědi očitých svědků zaevidovány a zařazeny do expozice pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. Můžete se na ně přijít podívat – máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.

 

Muzeum vzhůru nohama !

Z tohohle úhlu pohledu vypadá pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit asi trochu jinak, že? Bacha, to není fotomontáž ! Jakub Kalina, Marek Kříž a Dan Miller dokázali za 10 minut udělat s použitím rampy dohromady 50 salt vzad na kole (tzv. backflipů) – většinou až 4 m vysokých. Pro cyklisty máme v expozici Zlaté české ručičky vystaveno nejmenší funkční jízdní kolo v České republice. Můžete se na něj přijít podívat každý den od 9 do 17 hodin. PS. Svá kola bez problémů zaparkujete na volně přístupné zahradě, která je součástí expozice.

 

 

 

Nesmysluplné lžíce

Významný slovenský ilustrátor, spisovatel a řezbář Marián Vanek (spolupracoval jako výtvarník i na filmech Juraje Jakubiska) věnoval pelhřimovskému Muzeu rekordů a kuriozit kolekci 101 „nesmysluplných“ lžic vyřezaných z lipového dřeva. Přijďte si prohlédnout lžíci pro cyklisty i vojáky, spisovatele i lékaře, lžíce úsporné, ochranné i takové, o jejichž smyslu se můžeme jen dohadovat. Každý z originálů je opatřen vtipným autorovým textem. Máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin a těšíme se na vás.

Když nevíte, kudy kam … přijeďte do Pelhřimova

Petr Hloušek z Mladoňova během dvou let vytvořil z kmene douglasky rozcestník, na němž jsou ukazatele 196 států s jejich hlavními městy a příslušnou vzdáleností. Ukazatele jsou barevně rozlišeny dle světadílů : černá – Afrika, žlutá Asie, zelená Austrálie a Oceánie, modrá Evropa a červená Amerika. Vůbec největší rozcestník v České republice je vysoký 8 metrů a najdete jej na pelhřimovském Masarykově náměstí. Jeho výrobu inicioval Klub českých turistů a poté ho věnoval Muzeu rekordů a kuriozit coby venkovní exponát. Přijeďte se na něj do Pelhřimova podívat, v muzeu máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.

 

 

 

 

 

Tak tuhle klobásku nic nepřekoná !

Je v ní totiž 21 druhů masa! V rámci oslav 550 let obce Ruprechtov jí spolu s přáteli vyrobil Jan Fiala. A kteráže zvířátka do ní zamontovali? Mrkněte na video a spočítejte si je sami! Zdravíme do hospůdky Pod větrným mlýnem a děkujeme za ochutnání – klobáska byla vynikající! Už je sice snědená, ale na zahradě pelhřimovské expozice Zlaté české ručičky se můžete kdykoliv pokochat obřím kuchyňským nádobím – otevřeno máme každý den od 9 do 17 hodin.

Překousnul policejní pouta !

Do pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit přibyl zcela ojedinělý exponát. Postaral se o něj René Golem Richter, když v průběhu 15 minut dokázal roztrhnout v zubech klasická policejní pouta. Jejich spojovací ocelový prvek má přitom průměr celé 3 milimetry ! Při prvním pokusu o tento výkon si vylomil kus zubu a trvalo mu pak dlouhých 10 let, než se k jeho dalšímu, tentokrát úspěšnému, opakování odhodlal ! Přijďte se na ně (a stovky dalších exponátů) podívat. Máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.

Je vám hic ? Ochlaďte se pomyšlením na rekordmana v kryokomoře!

Miroslav Bernard ze Žďáru nad Sázavou vydržel 15 minut a 38 vteřin v kryokomoře při průměrné teplotě -140°C. Kryokomora byla chlazena směsí tekutého dusíku s kyslíkem a její teplota se během rekordu pohybovala od  -135°C do -146°C. V pelhřimovském muzeu rekordů a kuriozit až takovou zimu nemáme, ale v kamenné historické věži, v níž se expozice nachází, je docela příjemný chládek. Přijeďte se za námi na stovky nejrůznějších exponátů podívat – máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.

 

 

 

 

 

Stavte se u nás cestou po dálnici!

Muzeum rekordů a kuriozit je ideálním místem pro přestávku při cestě na dovolenou ! Královské město Pelhřimov se nachází přibližně 100 km od Prahy a Brna (exit 90 Humpolec), zhruba hodinu jízdy automobilem či autobusem po dálnici D1. Z jižního směru je asi 100 km vzdálen od Českých Budějovic – 1,5 hodiny po rychlostní silnici. Navštivte obě naše expozice a odpočiňte si s dětmi na rozlehlé zahradě. Máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin a těšíme se na vás.

 

 

 

Anděl strážný

Do muzea rekordů a kuriozit přilétl anděl. Věnoval nám ho Jiří Halouzka – dřevorubec z hradu Sovinec. Mistr je dlouholetým spolupracovníkem Muzea rekordů a kuriozit a ve své Pradědově galerii v Jiříkově (i okolí) vystavuje mnohá umělecká díla zapsaná do České knihy rekordů. Anděl je 170 cm vysoký, váží přes 50 kg a dostat ho do pátého patra historické věže, v níž pelhřimovské muzeum rekordů sídlí, byla pořádná fuška. V předchozím videu jste viděli jeho výstup do prvního patra, teď se mrkněte, jak zdolával dřevěné schody až na vrchol. Na anděla (a stovky dalších exponátů) se můžete přijít podívat každý den od 9 do 17 hodin.

Ježek v kleci na zahradě Zlatých českých ručiček

Muzeum rekordů a kuriozit opět uctí památku Jaroslava Foglara – ke gingku na zahradě Zlatých českých ručiček přibyl obří kovový ježek v kleci. Neznáte-li legendární komiks Rychlé šípy, nemusíte číst dál. My ostatní v klidu zavzpomínejme na dětská léta, kdy jsme netrpělivě sháněli další dobrodružství pětice “správných hochů, co nemluví sprostě a jednají čestně” a sledovali boje Vontů v temných uličkách Stínadel. „Když natočíme nejdelší osten ježka tak, aby vyčníval z klece nejširším jejím otvorem, posuneme ježka do poloviny výšky klece. Pak točíme za vyčnívající osten ježkem … Těmito slovy začínal návod, jak dostat ježka z klece a získat přístup k tajemství ukrytému uvnitř. A inspiroval se jimi i ředitel učiliště z Horního Slavkova pan Petr Čavojský, když se spolu se svými žáky a firmou NADE do výroby obřího hlavolamu pustil. Klec je vysoká 110 cm, s průměrem 73 cm, uvnitř vsazený ježek o průměru 30 cm má 12 bodlin. V průběhu 10 měsíců jej zhotovili Uta Nádeníčková, Slavomír Ruta, Jiří Wegner, Miloslav Míšek, Jan Beránek, Alexandr Stanko, Jiří Zmrzlík, Jaroslav Urbánek a Jan Sokol. Přijeďte se na něj do Pelhřimova podívat – máme otevřeno každý den a těšíme se na vás.

 

Nová cyklotrasa přes Muzeum rekordů ! 

V rámci spolupráce s Maticí křemešnickou se Muzeum rekordů a kuriozit stalo součástí nové unikátní cyklotrasy ! Vede z pražské Lorety přes Sázavský a Želivský klášter až na vrch Křemešník, převážně krásnou přírodou daleko od rušných silnic. Jako cyklopoutníci můžete navštívit zajímavé turistické lokality za zvýhodněné vstupné a v atraktivních poutních místech si s předstihem zajistit ubytování. Cyklotrasa funguje obousměrně, více informací se dozvíte na www.poutnicyklotrasa.cz Chcete vyhrát průvodce v hodnotě 150 Kč ? Tipněte si, kolik kilometrů musel urazit šéfredaktor časopisu lidé&HORY Daniel Polman, aby (na kole či pěšky) vystoupil na nejvyšší vrcholy všech 14 krajů ČR a napište nám svůj odhad na agentura@dobryden.cz . Ze správných odpovědí vylosujeme na konci měsíce 1 výherce.

 

 

Pořídíte ho za pár korun !

 Máme nový krásný suvenýr – vytuněný, laserem vypálený, celodřevěný pravítko z pravýho dřeva s tímhle rekordním auťákem ! Pravítko i auto vyrobili kluci a holky ze SPŠ a SOU Pelhřimov. Více se dozvíte v expozici muzea rekordů – otevřeno máme každý den od 9 do 17 hodin.

 

 

 

Do muzea rekordů a kuriozit přilétl anděl

Věnoval nám ho Jiří Halouzka – dřevorubec z hradu Sovinec. Mistr je dlouholetým spolupracovníkem Muzea rekordů a kuriozit a ve své Pradědově galerii v Jiříkově (i okolí) vystavuje mnohá umělecká díla zapsaná do České knihy rekordů. Anděl je 170 cm vysoký, váží přes 50 kg a dostat ho do pátého patra historické věže, v níž pelhřimovské muzeum rekordů sídlí, byla pořádná fuška. A to jste na videu dosud viděli jen začátek – výstup do patra prvního ! Přijďte se na něj (a stovky dalších exponátů) podívat. Máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.

 

 

 

 

 

 

Nejvíc šatiček na panenky

Máme nový krásný desetiexponát ! Jarmila Bursová (87 let, známá též coby babka z filmu Babovřesky) dokázala za 10 měsíců ušít 1000 různých šatiček na panenky. V rámci programu letošního festivalu Pelhřimov – město rekordů byly pod patronátem režiséra Zdeňka Trošky všechny vystaveny a poté jsme je rozdali přítomným holčičkám, které přišly na náměstí se svými panenkami. O krásné šatičky byl samozřejmě zájem převeliký – přesto jsme poslední desatero uchovali k nainstalování do expozice Zlaté české ručičky. Chcete-li se na ně přijet do Pelhřimova podívat, máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.

 

 

 

Sbírejte Vodu planety Země !

Dlouhodobý pokus pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit Soutok vod planety Země stále pokračuje. Největší sbírku českých i světových vod pomáhají budovat jeho návštěvníci a příznivci, kteří do Pelhřimova vozí či posílají vzorky ze všech koutů světa i České republiky. Jeden z nich přivezl ze své cesty na ostrůvek Pulau Rusbasbedar (Papua) i věhlasný pelhřimovský rocker a dýdžej Vráťa Kratochvíl. Soutok v tuto chvíli obsahuje již 835 vzorků ze 74 zemí – ty jsou pak při slavnostních příležitostech vlévány pomocí obřího trychtýře do říčky Bělá. Sbírku již obohatila voda z bájné hory Ararat, mayských pyramid, sídla jeho Svatosti Dalajlámy v podhůří Himaláje i těžko přístupné Barmy. Pokud při svých prázdninových cestách narazíte na zajímavou vodu, můžete do něho přispět i Vy na podrobnosti se podívejte sem

 

 

Nový exponát

Image00333Zahradu Zlatých českých ručiček nově zdobí Srdce Stromu. Nejdelší motorovou pilou v České republice jej vyřezal Jiří Halouzka (dřevorubec z hradu Sovinec). Mistr je dlouholetým spolupracovníkem Muzea rekordů a kuriozit a ve své Pradědově galerii v Jiříkově (i okolí) vystavuje mnohá umělecká díla zapsaná do České knihy rekordů. Chcete vidět, jak Srdce Stromu vypadá ? Přijďte se na něj (a stovky dalších exponátů) podívat. Máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.

 

 

 

První festivalový rekord 

Hasiči versus NávštěvníciJiří Žaloudek z Čáslavi dokázal odtáhnout v čase 48,43 s hasičský trambus, jehož hmotnost i s tříčlennou posádkou SDH Nový Rychnov činila 9 538 kg, do vzdálenosti 66,7 m. Pokus proběhl na pelhřimovském náměstí – silák tedy musel táhnout vůz po obtížném terénu (kamenné kostky). Trasa pokusu kopírovala cestu, po které jel tentýž hasičský vůz v roce 1983 při natáčení scény legendárního televizního seriálu Návštěvníci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zoo_Změnit velikostPelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit dlouhodobě spolupracuje s jihlavskou ZOO. Díky tomu se “zvířátkový” stánek objeví v sobotu 11.června na Masarykově náměstí v rámci programu festivalu Pelhřimov – město rekordů. Přijďte si k němu zasoutěžit a popovídat si o novinkách ze světa zvířat !

 

 

 

 

 

 

Máš rád kola ?! Jezdíš rád v lese?! Nevíš, kudy kam?! Přijeď se v sobotu 11. června podívat na festival Pelhřimov – město rekordů! V rámci roadshow zde pořadatelé MS horských kol z Nového Města na Moravě představí singletracky a aktivity cykloareálu Vysočina. Přijď se mrknout na biketrialový borce, svézt se na trenažeru a vyhrát vstupenku na Mistrovství světa ! A kdybys chtěl vidět nejmenší kolo v republice, zajdi do Muzea rekordů a kuriozit, máme otevřeno každý den !

Nejenže nám Allianz pojištuje všechny exponáty v muzeu rekordů a pojistila i obřího proutěného mamuta, ale na festival Pelhřimov – město rekordů přiveze i zbrusu novou hernu. Máte-li tedy dětičky v předškolním, či mírně školním věku, přijďte si s nimi na tabletech vyzkoušet dopravní výchovu s Oskárkem ! Mrkněte na video . Stánek pojišťovny Allianz bude na Masarykově náměstí fungovat v sobotu 11. června do cca 15 hodin, program pak pokračuje až do 18. hodin a navazuje na něj Galavečer rekordů zakončený ohňostrojem u rybníka Stráž.

 

Do Muzea rekordů a kuriozit doputoval mamut !

Po 7 měsících usilovné práce dokázal Jaroslav Šefl uplést z březového proutí sochu mamuta v životní velikosti. Dosahuje výšky 373 cm a váží více než 500 kg. Obří chobotnatec se poté vydal na cestu ze Lhůty na Plzeňsku do expozice Zlaté české ručičky v Pelhřimově. Zvládl dokonce i skok přes plot a vy se na něj můžete do Pelhřimova přijet podívat – máme otevřeno každý den.

 

 

 

 

Rekordy frčí v BUS TV

Ohýbání mincí v zubechV průběhu roku 2016 bylo na 574 obrazovkách umístěných v autobusech MHD v 17 městech České republiky odvysíláno 8032570 spotů zvoucích do Muzea rekordů a kuriozit. Díky BUS TV tak má 57529593 přepravených obyvatel Pardubic, Hradce Králové, Liberce, Jablonce nad Nisou, Chomutova, Jirkova, Mostu, Teplic, Plzně, Ústí nad Labem, Třince, Českého Těšína, Mladé Boleslavi, Příbrami, Zlína, Dvora Králové a Trutnova každý den rekordně dobrou cestu do práce. Děkujeme !

 

 

QR kód nebo fotka ? 

Máme nový exponát – jen nevíme, jestli je to QR kód nebo fotka autora ! Poradíte nám ?

Skandinávie v České knize rekordů – na veletrhu Svět knihy (Praha-Holešovice)

Víte, že na 50 litrů benzínu a 15 kg CNG lze dojet z Čech až do Norska ? Dokázal to specialista na úspornou jízdu Marek Tomíšek, když bez tankování ujel 1700 km z Prahy do Alvdalu. Na akci Švédské plechy se spanilé jízdy v Koutech nad Desnou zúčastnilo 163 vozů švédské výroby. 167 příznivců Finska se zapojilo do tradičního oslavného tance, který proběhl na Branické louce v Praze. 248 zaměstnanců švédské firmy IKEA sestavilo v Brně 113,6 m dlouhou kuchyňskou linku.Výtěžek z následného rozprodání jednotlivých dílů byl věnován neziskové organizaci Křižovatka. Největší obchodní dům s bytovým zařízením v České republice (IKEA Praha – Černý Most, plocha 36 500 m2) pro své zákazníky připravil největší švédský snídaňový stůl. Měřil 32 metrů, bylo na něm 40 kg švédských koulí, 60 kg lososa, 1200 koláčků, 2000 rohlíků, 35 kg klobásek a dalších delikates a jeho příprava zabrala 12 kuchařům 4 hodiny. A 12 studentek starších 15 let se v Plzni za 2 minuty naskládalo do švédské bedny (foto 4). Mimochodem, proč se vlastně té bedně říká švédská ? Na veletrhu nás najdete od čtvrtka do neděle v pavilonu P, číslo stánku 612 – těšíme se na setkání se všemi příznivci dobrých knížek a extrémních výkonů.

Rekordy v botách

Již ve čtvrtek se Muzeum rekordů a kuriozit zapojí do doprovodného programu výtečného veletrhu Svět knihy (Výstaviště Praha – Holešovice, 12.-15.května). Jednou z partnerských zemí je Island a my jsme si připravili výstavu fotografií Reného Kujana o rekordním přeběhnutí tohoto ostrova. René nám do expozice věnoval i botky, v nichž své vytrvalostní běhy absolvoval – a tím nás inspiroval k další výstavce : Rekordy v botách. Mrkněte na bačkůrky v nichž Libor Staněk prošel legendární cestou zlatokopů na Aljašce – Chilkootským průsmykem a jeho nejstrmější částí Golden Stairs. Použil je i při brodění potoků, výstupu stěnou a přechodu ledovcové části. Celkovou trasu zdolal za 32 hodin a 19 minut, čistý čas pochodu byl 8 hodin a 27 minut. Na veletrhu nás najdete v pavilonu P, číslo stánku 612. Držíme dámám pořadatelkám palce při náročných přípravách a těšíme se na setkání se všemi příznivci dobrých knížek a extrémních výkonů.

Podívejte se i na kožený sandály, které si fakír Petr Fiedor vysypal skleněnými střepy, pak do nich bosýma nohama hupsnul a zdolal v jediném dni vrcholy Sněžky, Řípu a Blaníku. Při tomto pokusu strávil ve střepech celkem 6 hodin a 51 minut, ušel 8,039 km a překonal převýšení 1027 m.

 Společně na Světě knihy

Aby naše expozice na tradičním veletrhu Svět knihy (Výstaviště Praha – Holešovice, 12.-15.května) byla pestřejší, bereme s sebou i šikovné chlapíky z Muzea biblí ze Starého Pelhřimova. A tak si kromě České knihy rekordů a výstavy fotografií o rekordním přeběhnutí Islandu budete (ve čtvrtek a v pátek) moci prohlédnout nejmenší Bibli na světě nebo si zkusit vysázet svůj vlastní úryvek ze starých textů. Najdete nás v pavilonu P, číslo stánku 612. Těšíme se na vás.

Island v České knize rekordů

Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit se chystá na tradiční, výborný a všemi čtenáři milovaný veletrh Svět knihy (Výstaviště Praha – Holešovice, 12.-15.května). A jelikož šikovné dámy pořadatelky zvolily za jednu z partnerských zemí Island a my do České knihy rekordů evidujeme borce, který ho proběhal křížem krážem, připravujeme na veletrh výstavku fotek z jeho vytrvaleckých běhů. René Kujan jako první z Čechů přeběhl Island od severu k jihu, od západu k východu a oběhl ho i kolem dokola ! V roce 2012 uběhl za 30 dní po silnici č.1 (Ring Road) vzdálenost 1311,39 km – v průměru se mu tedy podařilo každý den zdolat 43,71 km (a to i s dvouměsíčním synkem v kočárku) ! O rok později dokázal za 14 dní přeběhnout z nejsevernějšího do nejjižnějšího bodu Islandu – uběhl celkem 556,12 km (tj. průměr 39,7 km/den). V roce 2014 se opět vrátil a přeběhl z nejvýchodnějšího bodu ostrova do nejzápadnějšího bodu. Za 22 dní zdolal 962,15 km – každý den tedy musel urazit průměrně 45,81 km ! Jeho obdivuhodné výkony měly i charitativní podtext. Jak říká : Za každý uběhnutý kilometr jsem věnoval určitou částku vozíčkářům a snažil se svým příkladem inspirovat ostatní. Podařilo se jak v Čechách, tak na samotném Islandu. Finanční prostředky se scházely na účtu Sportovního klubu vozíčkářů Praha, islandské Asociace hendikepovaných sportovců a islandských rehabilitačních center Friends of Grensás. Před svým posledním odjezdem z Islandu jsem od Asociace obdržel bronzovou plaketu za podporu tamních sportovců. Zaujaly vás fotečky? Přijďte si je do naší expozice na veletrhu prohlédnout i s osobitými Reného poznámkami!

 

 

Počasí venku tedy dneska nic moc. Je-li vám zima, přijďte se k nám do Pelhřimova zahřát obří bundou. V muzeu rekordů a kuriozit máme otevřeno každý den :o)

 

 

 

Uhodnete, co je na fotce ?

Kdo byste tipoval na litery pro knihtisk, trefil byste se. Fotil jsem je v Malém muzeu bible, se kterým spolupracujeme. A překvapilo mě, jak už jsou údajně vzácné – nové se nedělají,staré mizí. Prý jako v pohádce Tři veteráni – je to žádaný materiál pro kulky do historických zbraní. V muzeu biblí najdete 357 různých druhů Bible – historická i novodobá vydání českých Biblí, cizojazyčná vydání v 59 jazycích (včetně Biblí hebrejských, řeckých, arabských či korejských). Součástí expozice je originál Bible kralické z roku 1587, Melantrichova Bible z roku 1549, ale též LegoBible,MinecraftBible, bible pro motorkáře či kamioňáky! Uvidíte též způsoby ručního tisku biblí a jejich pašování. Udělejte si výlet do Pelhřimova – přijeďte se do našich muzeí podívat ! Malé muzeum bible bude mít svůj stánek též na festivalu Pelhřimov – město rekordů (11.června, Masarykovo náměstí).

 

 

Háčkované večerníčky

Šikovná maminka Lenka Bednářová vytvořila soubor háčkovaných hrdinů inspirovaných dětskými večerníčky. Maxipes Fík, Rumcajs s Mankou, Křemílek s Vochomůrkou a dalších 26 nejznámějších večerníčkovských postaviček se na čas zabydlelo v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit – některým se tam tak zalíbilo, že zůstali natrvalo. Přišel se na ně dokonce podívat i opravdický Večernícek ! Vy můžete přijít též – máme otevřeno každý den. Po návštěvě expozice si pak s dětičkami odpočinete na volně přístupné zahradě, na kterou navazuje dětské hřiště. Těšíme se na vás.

 

 

 

 

Pelhřimovský Kaipan

se vám líbí, tož přidávám jedno časosběrné video o jeho vzniku. Chybí mu asi 100 hlasů k vítězství – hlasovat pro něj můžete do neděle na : https://www.facebook.com/vysocinakraj/photos/ms.c.eJw9y9kNACAIA9CNDFA5uv9iGgl~_vh4Mem1BbEqQi21j2U0xRtvG7P30KlBP~_P~;Xc~_j0~_fblBwY9FvA~-.bps.a.969583999824036.1073741907.278897495559360/969584029824033/?type=3&theater

 

Pomozme jim vyhrát !

V rámci festivalu Pelhřimov – město rekordů se 11. června na Masarykově náměstí objeví i tohle vytuněný auto. Coby stavebnici ho ze starý škodovky (neuvěřitelný, že jo !) dali do kupy šikovný kluci a holky ze SPŠ a SOU Pelhřimov. Na jeho vzniku se podílelo 12 žáků z 8 studijních a učebních oborů a krom novýho bouráku tím vytvořili i nový český rekord. Líbí-li se vám, podpořte je v soutěži pořádané Krajem Vysočina a pošlete jejich fáru LIKE:

https://www.facebook.com/vysocinakraj/photos/ms.c.eJw9y9kNACAIA9CNDFA5uv9iGgl~_vh4Mem1BbEqQi21j2U0xRtvG7P30KlBP~_P~;Xc~_j0~_fblBwY9FvA~-.bps.a.969583999824036.1073741907.278897495559360/969584029824033/?type=3&theater

DNA z jednoho kusu dřeva

Jiří Pulcr vyřezal z kmene mladé lípy rekordní, 239,5 cm vysoký model dvoušroubovice molekuly DNA (deoxyribonukleové kyseliny – nositelky genetické informace organizmu). Dílo mu zabralo více než měsíc pilné každodenní práce a bylo premiérově představeno 15. dubna 2016 v Havlíčkově Brodě při vernisáži výstavy “Pastelkou a dlátem”(trvá do 22.5). Mistr řezbář i jeho podivuhodné výtvory budou k vidění i 11. června na festivalu Pelhřimov – město rekordů a dvoušroubovice DNA pak zaujme čestné místo v expozici Zlaté české ručičky. Baví-li vás podobná rukoudělná dílka, přijeďte se do Pelhřimova podívat – máme otevřeno každý den a těšíme se na vás.

The Beatles – nový hit !

První skladba českého autora zpívaná The Beatles! David Novotný vytvořil píseň s názvem I Know My Love/We’re Still Together do níž zkomponoval a nahrál hudbu, složil text a následně z izolovaných vokálních stop písní The Beatles vystříhal příslušná slova (104 fragmentů o délce 0,1 – 1,2 vteřiny). Zabralo mu to přibližně 1 000 hodin práce – a skutečně ji zpívají The Beatles ! Davidův neuvěřitelný výkon byl do archivu Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zapsán 14. dubna 2016. Gratulujeme ! A pokud by vás zajímaly stovky dalších neuvěřitelných exponátů, přijeďte se do muzea podívat – máme otevřeno každý den a těšíme se na vás.

 

 

Školní výlety

začínají se nám ozývat paní učitelky a páni učitelé, že by k nám rádi přijeli s dětmi na školní výlet. Zde je pro ně připraven stručný informační letáček. Hodí-li se vám, přepošlete si ho !

školní výlet do Muzea rekordů

 

Horská kola a biketrial na festivalu Pelhřimov – město rekordů

Máte-li rádi kola a vyjížďky do přírody, přijeďte 11. června do Pelhřimova. V rámci multižánrového festivalu rekordů tu budete po celý den moci shlédnout vystoupení biketrialistů, vyzkoušet si nejrůznější trenažery a zasoutěžit o vstupenky na MS horských kol. Po pěti Světových pohárech, z nichž všechny získaly ocenění jako nejlepší podniky v seriálu, bude Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě hostit od 29. června do 3. července 2016 MS horských kol. Závody budou poslední možností nominovat se na OH v Riu. Pozvánkou na tuto velevýznamnou akci budou již zmiňované exhibice borců z Českého biketrialového svazu, okořeněné několika pokusy o vytvoření nových českých rekordů. Nebude chybět ani představení novoměstských singletracků. Ty mají šest okruhů odstupňovaných podle obtížnosti. Od nejtěžšího – imitace tratí Světového poháru, přes dětský, až po okruh vhodný pro vozíčkáře. Zkrátka – hledáte-li dobrý tip na prázdninový výlet (či výlety) na Vysočině, přijeďte si je vybrat na festival Pelhřimov – město rekordů. Můžete při té příležitosti navštívit i Muzeum rekordů a kuriozit – máme otevřeno každý den a těšíme se na vás.

Pozor, práce!

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov hledá nové průvodce ! Vhodné především pro aktivní seniory. Pondělí – pátek, 9 – 17 hodin. Možno i pouze 1 týden v měsíci. Náplň práce : průvodcovská činnost v muzeu rekordů (podání stručného výkladu o exponátech + prodej vstupenek a suvenýrů). Požadujeme : schopnost komunikace s lidmi, vstřícný přístup k návštěvníkům muzea, zcela jednoduchý tisk vstupenek – zaškolíme. Volejte 565323163 ve všední dny od 8.30 do 10.00 hodin nebo pište na email agentura@dobryden.cz

 

 

Dort s nejvíce patry

V rámci multižánrového festivalu Pelhřimov – město rekordů (letos 10.-11. června) většinou ochutnáváme i rekordní dobroty. Když jsme společně s pelhřimovskou cukrárnou Adélka slavili 20 narozeniny, byl to dort s největším počtem pater. Měřil 250 cm a jednotlivá patra tvořily piškotové korpusy s krémem ze zakysané smetany s ovocem a oříškovým krémem, zdobené kokosem, oříšky a marcipánovými květy. Výroba dortu, který dosáhl hmotnosti 196 kg, zabrala cukrářům 136 hodin a před porcováním musel být umístěn na speciální „etažérce“ vyrobené z potravinářské nerezové oceli pelhřimovskou firma Neza. Děkujeme oběma společnostem za dlouholetou spolupráci. Pokud vám je líto, že jste dort ani etažérku neviděli, nevěste hlavu. V pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit vystavujeme v současné době dort v životní velikosti svatebních šatů (i s nevěstou uvnitř) a Neza nám na zahradu expozice Zlaté české ručičky vyrobila obří čajovou konvičku s objemem 640 litrů. Máme otevřeno každý den a těšíme se na vaši návštěvu.

Nejstarší řehtačka

Velikonočním zvykem, který se “tak trochu vytrácí”, je chození s řehtačkami. Zvuk řehtaček měl nahradit zvonění zvonů, které vždy na Zelený čtvrtek “odletěly do Říma”. Jedním z míst, kde se tuto krásnou tradici snaží udržet je jihočeský Protivín. V rámci Velikonočního odpoledne tam představili plně funkční řehtačku, jejíž vznik je datován těsně před rok 1942. Vyrobil ji Josef Wurm z Německa a v době registrace rekordu ji vlastnil Jan Bízek z Protivína, který ji v roce 1942 dostal od dědečka jako dar ke svému narození. 16. dubna 2011 byla řehtačka dlouhodobě zapůjčena do expozice Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov. Děkujeme ! V muzeu rekordů a kuriozit máme samozřejmě otevřeno i přes Velikonoce a pokochat se u nás můžete kraslicí pštrosí i jiřiččí, kraslicemi stvořenými cechem drátenickým i největším velikonočním vejcem keramickým. Pokud by vám to snad bylo málo, najdete u nás i nejdelší českou pomlázku – měří 583 centimetrů. A kdybyste chtěli svým blízkým poslat originální velikonoční pozdrav, přijeďte se s další (jen o malý kousek kratší) vyfotit.

 

Kraslice ze sirek

V pelhřimovské expozici Zlaté české ručičky najdete (kromě desítek dalších neuvěřitelných předmětů) i kraslici přímo ohniváckou – je totiž vyrobena pouze ze zápalek a zápalkových hlaviček ! Tomáš Korda z nich dokázal zhotovit více než 90 světových unikátů – na funkční kytary, housle a mandolíny, vázy, obrazy a dokonce i loď a dalekohled přitom spotřeboval 571 871 sirek a 248 344 hlaviček. Vytvoření světově ojedinělé kolekce zabralo autorovi více než 40 let života. A co si poznamenal ke kraslici (4877 zápalek, 9988 hlaviček) ? “Inspiraci jsem získal na výstavě v Červeném Kostelci. Paní Rusová vyrábí kraslice polepováním vajíček různými ornamenty ze slámy. To mne zaujalo, a tak jsem to zkusil.”

Kraslice z vajíček andulek

 Krásným velikonočním exponátem pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit jsou kraslice z vajíček papoušků andulek. Jarmila Brhlíková vytvořila 15 mm vysokou kraslici malovanou modrotiskem. Větší, 2 cm vysoké vajíčko, dokázala ozdobit vyvrtáním 25 dírek. Šárka Libjaková zkrášlila sadu kraslic voskovým reliéfem s tradičními lidovými motivy – nejmenší z nich je vysoká 18,5 mm.

 

 

 

 Pomlázka z kočky

pomlázka z kočkyNevěřili byste, z čeho všeho se dá uplést pomlázka. Tuhle nám do Muzea rekordů a kuriozit přivezl Jan Břicháček. Měří 53 mm (takže byste s ní nikomu nenaplácali), materiál na ní sbíral asi rok a pletl jí pod mikroskopem. No, a je vyrobená z 8 bílých vousků jeho sedmileté domácí kočky Žofky. Prý jí samy vypadly … Inu, ten dělá to a ten zas tohle.

 

Mistr Hájek a jeho rekordní vejce

Kraslice obří2_Změnit velikostObří kraslice z javorového dřeva patří k nejfotografovanějším velikonočním exponátům pelhřimovské expozice Zlaté české ručičky. Její výroba zabrala Antonínu Hájkovi více než dva roky – nejprve musel nalézt a usušit vhodné dřevo, to posléze nařezal do lamel o různých průměrech a lepit je k sobě. Vzniklý hrubý polotovar poté vysoustružil do tvaru vajíčka a do něj dlátkem vyryl drážky ornamentů. Finální úpravou bylo vylití drážek roztaveným cínem a celkové zabroušení povrchu dohladka. Unikátní kraslice je 104 cm vysoká a po dozdobení dosáhla hmotnosti 61,5 kg. Dlouholetý spolupracovník a příznivec pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit pan Antonín Hájek (držitel titulu „Nositel tradice lidových řemesel”) se věnuje práci se dřevem a snaží se zmapovat a pro další generace zachovat postupy tradičních lidových řemesel. Rádi jsme jeho výtvor převezli z Uherského Hradiště do Pelhřimova a rádi pomáháme i při jeho propagaci. Děkujeme mu za spolupráci a přejeme hodně zdraví a energie do dalších let.

 

Největší kraslice vytvořená dětmi

vajicko z letadla 3Léta Páně 2006 sešlo se 940 žáků základních škol královského města Pelhřimova, aby ku slávě velikonoční stvořilo svými těly na ploše Masarykova náměstí největší českou kraslici. Byvše oblečeni v trikách pěti barev, pochodovali za doprovodu svých pedagogů a dle pokynů týpků z Agentury Dobrý den poctivě plnili předkreslenou předlohu od paní Věry Vackové připravenou. V barvě červené nastoupilo 232 žáků ZŠ Krásovy domky, žlutou si obléklo 216 žáků ZŠ Komenského, černou barvu zvolilo 244 žáků ZŠ Na Pražské, modrá patřila 190 žákům ZŠ Osvobození a bílá 58 žákům Základní školy praktické a speciální. A kraslice vznikla převeliká, 25 x 11 metrů dosahující. A slávy kolem toho bylo a radosti a výskotu všelikého. A už to bude 10 let ! Mrkněte na obrázky, třeba na nich najdete synka či dceru, z kterých jsou už dneska dospěláci. Já tam objevil coby malýho chlapečka bratránka, který teď jezdí s kombajnem a letos dodělává vejšku …

 

Mandaly pro Tibet

Mandala obří1Zdravíme z pelhřimovského Muzea rekordů do Tibetu a držíme palce všem Tibeťanům ! A všem pro radost připojujeme pár českých rekordních mandal : V Náchodě vytvořilo 539 lidí mandalu pomocí otisků prstů – dohromady jich bylo 16170 ! V Příbrami složili z 7765 čajových sáčků mandalu o průměru 215 cm – každý sáček byl přitom nejprve složen do tvaru dráčka! V Klatovech sestavili z 260000 víček mandaluMandala obří2o průměru 17 metrů a v Hranicích vymalovali osmimetrovou mandalu obsahující 4600 jednotlivých obrázků. Děkujeme všem, kteří svými rekordy podporují tibetskou kulturu a umění !

 

 

 

Hlasujte pro rekordy !

Ahoj lidi, dobrý den ! Máme pro vás dobrou zprávu spojenou s malou prosbou. Rada Kraje Vysočina navrhla Image00170mezinárodní festival „Pelhřimov – město rekordů“ do ankety Zlatá jeřabina. Líbí-li se vám rekordy, můžete nám přispět k vítězství v anketě svým hlasem. Hlasování bude probíhat od 1. do 31. března na webových stránkách Kraje Vysočina – hledejte na nich název Pelhřimov – město rekordů. Aby se vám na festival lépe vzpomínalo, připojujeme pár obrázků z loňského ročníku – tady. A zároveň hlásíme, že letošní ročník proběhne 10.-11. června a kromě desítek rekordních výkonů se můžete těšit i na koncert Václava Neckáře.

Navštivte Zlaté české ručičky Pelhřimov !

Nejohnivější výstavu v Čechách tvoří 571871 sirek a 248344 hlaviček. Tomáš Korda z nich dokázal vyrobit více než 90 předmětů – vedle váz, obrazů a pirátské lodi najdete dokonce i funkční kytary, které vyrobil pro své dcery, funkční housle a mandolíny ! Vytvoření světově ojedinělé kolekce zabralo autorovi více než 40 let života. Máme otevřeno každý den !

 

 

Navštivte Zlaté české ručičky Pelhřimov !

Image00169Tomáš Korda dokázal z 571871 sirek a 248344 hlaviček vyrobit více než 90 předmětů – vedle funkčních kytar, houslí a mandolín najdete i vázy, obrazy a dokonce i portrét egyptské faraonky Nefertiiti ! Vytvoření světově ojedinělé kolekce zabralo autorovi více než 40 let života. Máme otevřeno každý den a těšíme se na vás !

 

 

 

 

Navštivte Zlaté české ručičky Pelhřimov !

Korintská váza - video

Nejohnivější výstavu v Čechách tvoří 571871 sirek a 248344 hlaviček. Tomáš Korda z nich dokázal vyrobit více než 90 předmětů – vedle funkčních kytar, houslí a mandolín najdete i obrazy, pirátskou loď a dokonce i repliku korintské vázy, jejíž originál pochází z roku 2 850 př. n. l. Vytvoření světově ojedinělé kolekce zabralo autorovi více než 40 let života.

 

 

 

 

Navštivte Zlaté české ručičky Pelhřimov !

expozice Zlaté české ručičky -  loď Zlatá laň aNejohnivější výstavu v Čechách tvoří 571 871 sirek a 248 344 hlaviček. Tomáš Korda z nich dokázal vyrobit více než 90 předmětů – vedle funkčních kytar, houslí a mandolín najdete i vázy, obrazy a dokonce i loď. Vytvoření světově ojedinělé kolekce zabralo autorovi více než 40 let života. Těšíme se na vás !

 

 

 

Dort – Česká filharmonie!

3Do archivů celoročně otevřeného Muzea rekordů a kuriozit jsme zapsali nový krásný výkon: Členové orchestru České filharmonie věnovali svému šéfdirigentovi a hudebnímu řediteli panu Jiřímu Bělohlávkovi k 70. narozeninám dort ve tvaru pódia Dvořákovy síně Rudolfina o rozměrech 130 cm x 80 cm a hmotnosti 87 kg. Na něj autorky umístily 123 fondánových figurek, ztvárňujících všechny členy filharmonie s hudebními nástroji i pana dirigenta. Dort byl předán oslavenci po gratulačním koncertu v sobotu 13. února 2016. Zdravíme z Pelhřimova a připojujeme se ke gratulacím!

Pokud hledáte cíl vašeho výletu, přijeďte se k nám do muzea podívat. Máme otevřeno každý den!

Výlety do Muzea rekordů a kuriozit

Máme nový leták pro hromadné výpravy ! Znáte-li zahrádkáře, kteří právě nemají do čeho kopnout, hasiče, kterým zrovna nic nehoří, babičky, které v klubu seniorek pletou už osmdesátou ponožku nebo dědečky, co hrají už devadesátou partii šachů – pošlete jim ho. Ať se přijedou do Pelhřimova podívat. Máme otevřeno každý den !

 hromadné výpravy do Muzea rekordů

 

Jedlé šaty na dámě “k sežrání”

DSC04977_resizeZlaté české ručičky vyrobily nový krásný exponát do naší expozice Zlaté české ručičky. Soňa Solařová (PASIÓN, s. r. o.) uspořádala veřejné finále cukrářské soutěže Svatební dort roku 2016, na jehož zahájení byl představen cukrářský výrobek ve tvaru ženy oblečené ve svatebních šatech. Nevěsta z cukru je vysoká 162 cm, přes prsa má 76 cm, obvod jejího pasu je 55 cm a přes boky měří 80 cm. Je dílem autorek Pavlíny Loučkové (Kloboučkovic dortíky), Stáni Mutlové (PunkRockCakes) a Hanky Rawlings (Hana Rawlings Cake Design), které jsou zároveň porotkyněmi soutěže. Práce na tomto díle v rozsahu cca 300 hodin čistého času probíhaly od září 2015 v sídle firmy Kloboučkovic dortíky ve Veleni. Sladké šaty jsou zhotoveny podle skutečného modelu módní návrhářky Soni Hlaváčkové z cukrářské modelovací hmoty a fondánu technikami modelování, airbrush, jedlá krajka, trezírovací techniky, zdobení bílkovou polevou a ruční dokreslování. Mrkněte na video, jak celý unikátní komplet vznikal. V současné době jsou šaty k vidění v celoročně otevřeném Muzeu rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nejvíc seker

Je zima a když si chce člověk pořádně postaru zatopit, nezbývá, než vzít sekeru, štípnout pár polínek, nadělat třísky, pak štepinky a tak dále… Máte-li rádi sekery, máme pro vás dobrou zprávu : Pavel Šín a Muzeum řemesel Konicka představili unikátní sbírku 251 různých druhů seker (všechny jsou plně funkční). Gratulujeme chlapům k poctivé práci zlatých českých ručiček ! Výběr nejzajímavějších kousků z této největší české sbírky seker si (společně se stovkami dalších exponátů) můžete prohlédnout v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit. Máme otevřeno každý den po celý rok a těšíme se na vás …

Muzeum rekordů a kuriozit na veletrhu Regiontour 2016

Vážení a milí přátelé, děkujeme všem, kdož svou přítomností i podporou přispěli ke zdárné účasti expozice pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit na veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2016 v Brně. Bylo nám potěšením spolupracovat se SPŠ a SOU Pelhřimov i rekordmankami ze Slavíkovic, pivovarem Poutník i řemeslníky z Konice, Kulturními zařízeními města Pelhřimova , Zoo Jihlava i nejrychlejším karikaturistou světa Lubomírem Vaňkem a dalšími hosty našeho doprovodného programu. Rádi jsme u nás přivítali hejtmana kraje Vysočina pana MUDr. Jiřího Běhounka i senátora pana RNDr. Miloše Vystrčila a zástupce médií, včetně paní Zuzany Bubílkové. Přejeme brněnskému Výstavišti mnoho dalších zdařilých veletrhů a všem dohromady dobrý den !

 

 

 

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress