Rekordy a kuriozity



Exponáty

V expozici Zlaté české ručičky najdete stovky exponátů a desítky fotografií. Vždyť jenom výrobků ze sirek je téměř devadesát. Tady jsou některé z nich… 

Sirková loď je přesnou kopií korábu, který brázdil može a oceányLoď ZLATÁ LAŇ

Vlajková loď slavného britského mořeplavce sira Francice Drakea nesla jméno Golden Hind (Zlatá laň) a brázdila hladiny světových moří v 16.století. Nad výrobou její věrné sirkové kopie strávil Tomáš Korda 1 126 hodin a použil 11 554 zápalek.  Jedná se o mediálně nejslavnější výrobek Tomáše Kordy ze sedmdesátých let, který si jistě zaslouží pozornost i dnes. Všimněte si, jaké detaily lze vypracovat s použitím zápalek. Záchranné čluny, palubní děla, provazové žebříky, lanoví, pes na přídi, …

 Na sirkovou kytaru se dá zahrát písničkaKytara

Nad výrobou kytary ze sirek strávil Tomáš Korda 2 738 hodin čistého času a spotřeboval 16 854 zápalek. Proč se do výroby vůbec pustil? Jeho mladší dcera měla hudební sluch. Udělali spolu dohodu, že když bude 3 roky chodit do hudební školy učit se hrát na kytaru, udělá jí kytaru jakou nikdo na světě nemá. A oba své sliby splnili. Povedlo se – španělka s volným krkem ze sirek byla na světě!

 Váza je přesnou kopií nádoby, kterou kdysi používali KorinťanéKorintská váza

Nad výrobou kopie korintské vázy, původní pocházela z roku 2 850 př. n. l., strávil Tomáš Korda neuvěřitelných 7 542 hodin čistého času. Spotřeboval při tom 26 211 zápalek a 51 124 hlaviček. Při návštěvě knihovny objevil starou knihu o korintské kultuře. Oblíbil si obraz vázy, o které se snažil  vypátrat veškeré podrobnosti. Následovala výroba věrné kopie.

Portrét egyptské královny vyrobený ze sirekObraz egyptské královny Nefertiti

Výroba nádherného obrazu staroegyptské královny Nefertiti trvala Tomášovi Kordovi 2 552 hodin. Spotřeboval při tom 20 416 zápalek a 5 835 hlaviček. A její krásu se mu zcela jistě podařilo zasadit do obrazu. Unikátem je i ozdobný rám, který Tomáš Korda vytvořil pouze ze sirek. Za zmínku stojí i použití široké baravné škály zápalkových hlaviček, které autor sháněl po celé Evropě, Bělorusku, Rakousku i Švýcarsku.

 Tajemná dáma vytvořená z netradičního materiáluMona Lisa z rýže

Petr Sůsa ze Sedlčan je autorem repliky obrazu Mony Lisy vytvořeného výhradně z rýže, které bylo třeba 1,5 kg, což představuje přibližně 45 000 zrnek. Unikátní dílo má rozměry 82,5 cm x 58,4 cm. Předem obarvená rýže byla nalepována pomocí tapetového lepidla. Rekordní obraz byl oficiálně představen dne 8. června 2007 v rámci 17. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Velkokapacitní koncička na čajNejvětší čajová konvička

Pelhřimovská firma NEZA vyrobila v roce 1995 obří čajovou konvičku o objemu 640 litrů. Průměr dna dosahuje 119 cm a váží 130 kg.  Je zhotovena z nerezové oceli. Kohoutkem této konvice vyrobené firmou Neza Pelhřimov proteklo na akcích pořádaných agenturou Dobrý den již tisíce litrů čaje, kávy, grogu nebo džusu.

 V obřím hrnci lze připravit polévku pro hodně jedlíkůNejvětší polévkový hrnec

Největší nerezový polévkový hrnec vyrobili v roce 1997 pracovníci pelhřimovské firmy NEZA pro Muzeum rekordů a kuriozit. Dno hrnce dosahuje průměru 120 cm a vejde se do něho 2.300 litrů. Nyní je součástí zahrady patřící k expozici Zlaté české ručičky. Může zavítat i k vám.

Trychtýřem proudí voda z celého světa do říčky BěléNejvětší nerezový trychtýř

Pracovníci firmy NEZA Pelhřimov zhotovili ve svých dílnách trychtýř o výšce 225 cm a průměru horní části 207 cm. Trychtýř je umístěn v zahradě expozice Zlaté české ručičky jako součást stezky s názvem Procházka Českou knihou rekordů. Výrobek byl do České databanky rekordů zaevidován 21. května 2005.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress