Rekordy a kuriozityExponáty

Muzeum rekordů a kuriozit, to jsou desítky a desítky exponátů a stovky fotografií z rekordních pokusů. Tady jsou některé z nich. Určitě se stanou tipem na výlet právě do Pelhřimova – města rekordů.

Pražský hrad ze špejlí vyrobil Tomáš KordaNejvětší replika historického objektu slepená ze špejlí

Ladislav Novák z Myšence u Protivína vytvořil přesnou repliku Pražského hradu o rozměrech 310×140 cm ze špejlí. Dílo, na kterém rekordman pracoval  2 roky (1 550 hodin), je zmenšeninou skutečného Pražského hradu v měřítku 1:125. Na jeho vytvoření rekordman spotřeboval 115 balení lepidla Kanagon a 10 800 špejlí.

Obří péřová bunda je velikým lákadlem především pro fotografyObří péřová bunda

Rukávy obří péřové bundy dosahují rozpětí 410 cm, je vysoká 170 cm a obvod hrudníku měří 280 cm. Svým neobvyklým rozměrem pokrývá téměř jednu celou stěnu třetího patra.  Vyrobila ji firma Šmic z Berouna. Bunda je pětinásobkem běžně nošené péřovky. Je jedním z nejméně přehlédnutelných exponátů v Muzeu rekordů a kuriozit a často se stává objektem zájmu fotografů.

Kolo celé ze dřeva vyrobil pan Lenárt ze SlovenskaCelodřevěné kolo

Ludovít Lénárt z Matúškova vyrobil celodřevěné jízdní kolo, které uveze dospělého člověka. Kolo má dřevěný řetěz, dřevěné brzdy, dřevěnou pumpičku, dřevěné sedlo, dřevěné pneumatiky… Jeho výroba trvala 4 300 hodin. Mezi nejzajímavější díla slovenského truhláře se řadí i plně funkční dřevěné kuličkové ložisko.

Dětská hračka v rekordní velikostiDřevěný kačer

Firma JAS Stráž nad Nežárkou vyrobila pro Muzeum rekordů a kuriozit obřího kačera. Ten je pětinásobnou zvětšeninu tradiční dřevěné hračky, která nechybí v mnohých dětských pokojících. Dosahuje výšky 50 cm.

Na nejmenším motocyklu se dá jezditMinimotorka

Nejmenší motorku v Evropě vyrobil Aleš Spirman z České Třebové. Dosahuje neuvěřitelné rychlosti až 50 km/h a obsah nádrže vystačí na 30 minut jízdy. Motorka je 28 cm vysoká, 42 cm dlouhá a váží 15 kg. Aleš Spirman ji vytvořil z klasického motocyklu Jawa 50 – pionýr a práce na krácení jednotlivých dílůa vytváření zcela nových součástek mu zabrala 350 hodin čistého času. Pidistroj dokončil v roce 1991. Aleš Spirman se prohání každoročně s malým motocyklem po pódiu v rámci festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Legendární hračka v netradičním provedeníJežek v kleci z Merkuru

I dospělí si rádi hrají. Potvrzuje to Jiří Mládek z Roudnice nad Labem, který sestavil známý hlavolam ježka v kleci z dětské stavebnice Merkur. Dosahuje výšky 36 cm a průměru 25 cm. Hlavolam, jenž váží 2 040 g, má 22 ostnů o rozličných délkách 10 až 16 cm a průměr vlastního ježka – srdce hlavolamu – činí 11 cm. Rozluštění ostnatého rébusu je podle tvůrce Jiřího Mládka na dlouhé zimní večery, protože počet ostnů je daleko vyšší, než u originálního ježka v kleci.

Ze zvětšeniny keramické píšťaly lze vyloudit tón Největší funkční keramická píšťala

Vladimír Šilhan nechal vyrobit funkční keramickou píšťalku o délce 52,2 cm a průměru 4,4 cm. Její funkčnost byla přezkoušena 15. ledna 2009 v rámci doprovodného programu Agentury Dobrý den Pelhřimov na veletrhu Regiontour na Výstavišti v Brně.

K nekonečné šále mohou dámy připlést pár okNejdelší šála

Čtenářky a čtenáři měsíčníku Praktická žena upletli v rámci akce ŠÁLA STOLETÍ trvající od 1. ledna do 15. září 1999 šálu o celkové délce 158 586 metrů, jejíž malá část, pouhé 3 km, je  vystavena  pátém patře Muzea rekordů a kuriozit. A délka neustále přibývá. Každá z návštěvnic totiž může usednout a pár ok připlést.

Do zvláštní minigalerie se vstupuje netradičním způsobem - ležmoNejmenší galerie na světě

Mezi neoddělitelné součásti Muzea rekordů a kuriozit se zařadila 21. března 2008 nejmenší galerie na světě s názvem Lehni. Miniaturní galerie dosahuje rozměrů 117x82x62 cm a návštěvníci si prohlédnou v poloze ležmo 56 karikatur známých osobností. Jejich autorem je Lubomír Vaněk z Brna, který se tu také sám ztvárnil dosti netradičním způsobem.

Zámek je opravdovou laskominouČokoládový zámek

Jana Dostálová, studentka Střední školy gastronomie a služeb Nová Paka oboru cukrář, vytvořila kopii francouzského zámku Chaumont stojícího v údolí řeky Loira. Při výrobě objektu, který má 50 cm na výšku a plošný rozměr 86 x 86 cm,  spotřebovala za čtyři měsíce 25 kg bílého plastického fondánu (cukrová modelovací potravinářská hmota), karamel tvořící výplně oken a 3,6 kg vysoce kvalitní čokolády, z níž kromě jiného zhotovila i několik set miniaturních hnědých šindelů pokrývajících střechu zámku dokončeného v dubnu 2008. V témže roce s ním autorka získala zlatou medaili na světové gastronomické olympiádě IKA 2008 v německém Erfurtu.

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress